Изследване: газовите печки са опасни за здравето

Изследване: газовите печки са опасни за здравето Снимка: epha.org

Според испаски учени, замърсяването, предизвикано от домакинските газови устройства, причинява годишно преждевременната смърт на около 40 000 европейци

Първото по рода си научно изследване припомня, че от 50 години светът познава опасностите от азотния диоксид (NO2), отделян от газовите печки. Сега обаче учените са свързали годишния брой смъртни случаи в Европа с показанията за наличие на NO2 в европейските домове, пише Euronews.

Изследването е установило, че в средностатистическите жилища в 14 европейски страни се създават опасни за здравето условия, тъй като изпаренията от газовите печки се комбинират с фоново замърсяване. 

Установеният модел засяга средностатистическите жилища в половината Европа, нарушавайки препоръките на Световната здравна организация. В основата на проблема е замърсеният въздух на открито, но именно газовите печки тласкат домовете в „опасната зона“, смятат учените. 

Според статистиката, около една трета от европейските домове готвят на газ. Най-висок дял на преждевременни смъртни случая, причинени от газовите котлони, бележат Италия, Полша, Румъния, Франция и Обединеното кралство. Замърсяването е най-лошо в домовете с лоша вентилация и за хората, които прекарват по-дълго време в готвене. 

Ситуацията се влошава и от стремежа към едва ли не херметична изолация на жилищата, с цел да се ограничат енергийните разходи. Изследването установи също, че газовите печки изпускат метан, дори когато са изключени.

Изчисленията на испанските учени се основават на официални правителствени данни и стотици здравни проучвания по темата. Същевременно, позовавайки се на изследвания на НАСА, учените подчертават, че в последните десетилетия замърсяването с NO2 над европейските градове значително е намаляло, но като цяло фоновото замърсяване остава основен фактор за опасната ситуация.

Снимка - cleannorth.org

Други вредни замърсители от горенето на газ са въглероден окис, бензен, формалдехид и прахови частици. С целия си спектър отделяни вещества, газовите котлони причиняват приблизително 367 000 случая на астма при деца и 726 000 във всички възрастови групи, смятат испанските учени.

ЕС няма стандарти за качество на въздуха в затворени помещения, но задължително трябва да предложи актуализирани правила за газовите печки, казват от Европейския алианс за обществено здраве (EPHA). С цел ограничаване на емисиите, експертите настояват за премахването на газовите готварски печки, при справедливи финансови стимули за преминаване към по-чисти устройства. 

Освен това EPHA ще изиска задължителни предупредителни етикети върху устройствата, които да сигнализират за рисковете от замърсяване при използването на горива на закрито. От своя страна Алиансът се ангажира с провеждането на информационни кампании по темата. 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: